تبلیغات
دامپزشکان ورودی 88 دانشگاه زابل

دامپزشکان ورودی 88 دانشگاه زابل
دامپزشکی -----> حرفه‎ای که به آن افتخار می‎کنیم
قالب وبلاگ
تاریخچه:
Tyzzerدرسال1907براساس مقاطع بافت شناسی روده موش که درآن انگل های متصل به سلول های اپیتلیال را مشاهده کرده بودبه توصیف ارگانیسم پرداخت. اونام این انگل کریپتوسپوریدیوم نهاد.خصوصیات پاتولوژیک این تک یاخته تامدت ها بعد،یعنی تاسال1955کهslavin کریپتوسپوریدیوم رابه عنوان عامل اسهال دربوقلمون معرفی کرد،ناشناخته مانده بود.درسال1976برای اولین باراسهال های کریپتوسپوریدیائی درانسان توسطnimeوهمکارانش وmeiselوهمکارانش دربیمارانی که سیستم ایمنی تضعیف شده ای داشتند گزارش شد.
جنس کریپتوسپوریدیوم:

کریپتوسپورید یا انگل های تک یاخته متعلق به زیر رده کوکسیدیا بوده و بسیاری از خصوصیات آنها شبیه ایزوسپورا و توکسوپلاسما است.قبل از شناسایی ایدز در سالهای 1980 کمتر از 10 مورد از عفونت انسانی کریپتوسپوریدیوزیس ، عمدتاً در بیماران دچار اختلالات سیستم ایمنی گزارش شده بود.به زودی مشخص گردید که عامل اسهالهای حجیم و آبکی شایع در مبتلایان به ایدز اغلب کریپتوسپوریدیوزیس است. ولی طغیان اسهال در کارکنان یک مرکز تحقیقات دامپزشکی که در زمینه کریپتوسپوریدیوم گوساله ها مطالعه می کردند به طرز غیر منتظره ای نشان داد که این تک یاخته قادر است در افراد باکفایت سیستم ایمنی نیز ایجاد بیماری کند.عامل ایجاد کننده این بیماری کریپتوسپوریدیوم پاروم می باشد.این انگل به عنوان پاتوژن حداقل در 40 پستاندار و انواع مختلفی از خزندگان و پرندگان مطرح می باشد. این انگل یک انگل داخل سلولی اجباری می باشد.

چرخه زندگی:

سیر تکاملی انگل فقط در یک میزبان طی می شود. به دنبال خوردن اووکیست هایی با دیواره ضخیم اسپوروزوئیت ها در داخل روده کوچک از داخل کیست در آمده و اسپوروزوئیت های آزاد شده در ناحیه میکروویلی های سلولهای روده ای میزبان (جایی که تولید مثل جنسی در آنجا باعث ایجاد تخم می گردد) وارد می شوند و بدین ترتیب سلولهای میزبان مورد تهاجم قرار می گیرند.حدود 80 درصد تخم های اووکیست های با دیواره ضخیم ایجاد می کنند که داخل سلولهای میزبان اسپوردار می گردند. اووکیست های مقاوم در شرایط محیطی از طریق مدفوع دفع می گردند و بدین وسیله عفونت میزبانهای دیگری را در صورت بلع آنها مبتلا می کند.

هر اووکیست اسپوردار حاوی 4 عدد اسپوروزوئیت بوده و فوق العاده در محیط طبیعی مقاوم بوده و به مدت چندین ماه زنده می مانند. اوزون دکلر تاثیری روی انگل نداشته و برای غیر فعال نمودن آن به میزان 90 درصد یا بیشتر،یک ppm اوزون برای مدت 5 دقیقه،3/1 ppm دی اکسید کلر برای مدت 60 دقیقه و 80 دقیقه از کلر و منوکلوآمین برای مدت 90 دقیقه لازم است.

راههای انتقال:

حیوان به انسان،انسان به انسان،آب، بیمارستان و مواد غذایی.

علائم بیماری:

علائم بیماری(بالینی) کریپتوسپوریدیوزیس در انسان بستگی به حالت ایمنی افراد داشته و موارد شدید آن در افرادی که سیستم ایمنی آنها دچار ضعف باشد اتفاق می افتد.در افراد با ایمنی طبیعی اسهال دیده می شود که خودبخود محدود می گردد.دوره کمون بیماری 6 تا 14 روز و طول دوره بیماری 9 تا 23 روز می باشد.در افراد با نقص ایمنی اسهال فراوان و آبکی که گاهی موکوسی بوده و بندرت خونی می باشد دیده می شود.درد شکمی،استفراغ،تهوع و تب نیز ممکن است مشاهده گردند ولی کمتر از اسهال معمول می باشند.دفع اسهال ممکن است تا 17 لیتر در روز اتفاق افتد.اگرچه تک یاخته عمدتاً محدود به روده کوچک،معده و کولون می شود ولی می تواند کیسه صفرا و مجرای لوزالمعده را نیز گرفتار کند.از دست دادن شدید مایعات بدن در نتیجه اسهال و استفراغ می تواند در بچه ها کشنده باشد.

تشخیص:

روش اصلی تشخیص،شناسایی اووکیست ها در آزمایش مدفوع است.برای رنگ آمیزی انگل،بعضی از انواع رنگهای اسیدهاست اصلاح شده لازم است زیرا اووکیست ها کوچک بوده و شبیه مخمر می باشند.اگر تعداد اووکیست های دفعی زیاد نباشند،روش شناور سازی ساکروز یا تخلیظ فرمالین اتر یا فرمالین اتیل استات و سپس رنگ آمیزی توصیه می شود.البته می توان با استفاده از رنگ آمیزی گیمسا یا هماتوکسیلین ائوزین نیز به بررسی آنها پرداخت.تولید آنتی بادیهای IgG و IgM در اغلب بیماران و پس از یک عفونت حاد توسط الیزا و IFA قابل نشان دادن است، ولی به علت آنکه آنتی ژنهای مورد استفاده در این آزمایشات از گوساله های آلوده تهیه می شوند،انجام آنها به طور معمول صورت نمی گیرد،رنگ آمیزی اووکیست های دفعی به روش آنتی بادی فلوروسنت مستقیم و غیر مستقیم گزارش شده است ولی مواد آن به صورت تجارتی در دسترس نیست .

درمان:

اقلام متعددی از آنتی بیوتیکها و نیز سایر داروها به منظور درمان کریپتوسپوریدیازیس به کار رفته اند ولی هیچ کدام موثر نبوده اند.افراد نرمال مبتلا به این عفونت به هیچ گونه درمانی نیاز ندارند،چون عفونت این افراد خود محدود شونده است.میزبانهای مبتلا به ضعف سیستم ایمنی با استفاده از Spiromycin به میزان 1 گرم،سه بار در روز به مدت 2 هفته ممکن است موثر باشد. اما کمتر از نصف بیماران بهبودی مشاهده میشود هیچ کدام از داروهای معمول ضد تک یاخته ای (ضد کوکسیدیایی)در این مورد موثر نیستند.داروهای ضد اسهال از قبیلpectin - kaolin ،Diphenoxylate و داروهای مخدر یا پرهیز غذایی نیز در تخفیف علائم بیماری موثر نیستند.

پیشگیری و کنترل:

کریپتوسپوریدیوم انتشار جهای دارد. بنابراین پیشگیری از عفونتهای ناشی از این ارگانیزم کار مشکلی است.افراد شاغل در حرفه های دامپزشکی،پزشکی و آزمایشگاهی باید با استفاده از دستکش، روپوش و شستشوی دست پس از کار با مواد آلوده،از تماس با انگل اجتناب کنند.افراد آلوده باید احتیاطهای لازم در بیماریهای روده ای را رعایت کنند.وسایل و ابزارهای بالقوه آلوده باید در صورت امکان در اتوکلاو قرار گیرند و یا به مدت 30-20 دقیقه در حرارت 65 درجه سانتی گراد گذاشته شوند.اغلب ضد عفونی کننده های تجارتی بر اووکیستهای کیپتوسپوریدیوم موثر نیستند و اووکیستها در تماس با سفید کننده های قوی (هیپوکریت سدیم 5 درصد) یا آمونیاک با غلظت مصارف خانگی 10-5 درصد از بین می روند ولی همچنان که در طغیان 1993 میلواکی نشان داده شد کلر زدن به آب آشامیدنی در غلظت های معمول بر اووکیستها بی اثر است. 

در مورد آب های آشامیدنی مشکوک لازم است به مدت یک دقیقه جوشانده شود و یا از فیلترهایی با ذرات 1/0 تا 1 میکرون استفاده شود.

ممانعت از رفتن کودکان آلوده به مهد کودک تا زمان رفع اسهال نیز از راههای پیشگیری است.


گرد آوری : ورمزیار- زیر نظر دکتر کامران درخشنده 
  طبقه بندی: بیماری های مشترک انسان و حیوانات،
[ چهارشنبه 18 مرداد 1391 ] [ 05:22 ب.ظ ] [ داود انوری ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


دامپزشــکی بـرای بـهداشت و سلامت
دامپزشکی برای غذا
دامپزشـکی بـرای سـیاره زمین

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب